Zbytnio wysokie dawki i wskaźniki żyzności azotu są

Informacje

Kategoria: Zboża

Tagi dla artykułu
Zbytnio wysokie dawki i wskaźniki żyzności azotu są

Sprawdzone działania w profilaktyce chorób zbóż

Wyniszczające choroby zbóż są wielkim kłopotem dla rolników, którzy żyją z upraw i plonów. Niektóre z nich, takie jak zaraza przez tiofanat metylowy oraz choroby wirusowe, muszą być leczone, nim pojawią się znacznie bardziej zaawansowane symptomy, gdyż wyłącznie w ten sposób można mieć szansę zabezpieczyć potencjał plonu. Wykorzystanie ochronnych rozwiązań intensyfikujących trwałość zboża przez gospodarza w odpowiednim czasie może pomóc w zapobieganiu wielu kłopotom chorobowym.

Zabezpieczenie zboża przed chorobami - wskazane działania okresowe

Proaktywne nastawienie do zwalczania chorób jest niejednokrotnie bardziej efektywne oraz ekonomiczne aniżeli metody reaktywne w sezonie. Powszechnymi praktykami w zakresie zwalczania choroby jęczmienia czy też innego zboża warto się zainteresować już na samym początku przygody z rolnictwem.

Niżej omawiamy niektóre z tych najbardziej znaczących, jakie należałoby wdrożyć, aby choroby pszenicy ozimej wiosną i pozostałe nie stanowiły większego problemu.

Wyselekcjonowane metody uniknięcia chorób zboża:

• terminowe sadzenie,

• inspekcja obecności azotu,

• środki grzybobójcze na pszenice. zabiegi fungicydowe

Zwłaszcza właśnie sadzenie zboża w dobrym czasie jest istotne dla uniknięcia niektórych chorób. Sadzenie z uwzględnieniem najlepszych momentów dla danego gatunku zboża zezwala na dłuższy okres wegetatywnego przyrostu - co w wypadku chorób takich jak choroby zbóż ozimych ma naprawdę ogromne znaczenie.

Zbytnio wysokie dawki i wskaźniki żyzności azotu są w stanie sprawiać nadmiernie grube, bujne drzewostany, które mogą mieć zmniejszoną cyrkulację powietrza oraz przenikanie światła, czyniąc plon bardziej podatnym na choroby dolistne, albo inne typu fungicydy w pszenicy. Jest to zwłaszcza prawdziwe, gdy daty sadzenia zbóż są stosunkowo wczesne dla danej uprawy.

Choroby zboża - podsumowanie

Poza powyższymi sadzenie wielu rodzajów pszenicy o przeróżnych stopniach dojrzałości, przesunięcie daty obsiania, zabiegi fungicydowe i wybór produktów o większej odporności bądź też akceptacji na nadrzędne szkodniki oraz schorzenia, takie jak jęczmień choroba może wspomóc zmniejszyć ryzyko poważnych strat. Pierwsza forma wymienionej tu profilaktyki jako ochrona pszenicy przed chorobami ma tę akcesoryjną zaletę, że pomaga w logistyce zbiorów. Należałoby także zwrócić szczególną uwagę na cieszący się coraz to znacznie większą popularnością tebukonazol w zbożach - przez wielu rolników doceniany jako efektywna forma asekuracji.

Komentarze: 2


noavatar.png
Bartnik 2019-10-01

Wkrótce zaprosił Hanię o rękę, dotrwał powitany spośród harmonią a po ożenku wywiózł ją do Warszawy, gdzie zakupiłeś gospodę w Zworze Całym Armia Dzikiego.

noavatar.png
Dembiński 2020-01-03

Następnie zawezwał Hanię o grabulę, pozostawił zapożyczony z rozrywką tudzież po ślubie wywiózł ją do Stolice, dokąd dosięgnął dystynkcję w Belce Powszechnym Wojska Dzikiego.

Top